Dystrybutory wody - Rodzaje, Jak działają?

Każdy powinien wypijać dziennie około 2 litrów wody. W celu otrzymania czystego i pozbawionego nieprzyjemnego smaku napoju - warto skorzystać z nowoczesnych dystrybutorów wody, czyli urządzeń wyposażonych w skuteczny system filtracji, a nieraz także dodatkowe funkcje. To idealne rozwiązanie do biur i zakładów pracy, ale także do domów. Dzięki takim urządzeniom można znacznie ograniczyć koszty zakupu wody pitnej i co równie ważne - zminimalizować ilość odpadów plastikowych w postaci butelek.
Dystrybutory wody - Rodzaje, Jak działają?

Rodzaje dystrybutorów wody

Na rynku można znaleźć wiele rodzajów dystrybutorów wody, które cechują się różnymi konstrukcjami, funkcjami oraz wydajnością. Główny podział tego typu urządzeń polega na rodzaju dostarczenia wody. Można bowiem spotkać się z modelami wymagającymi oraz niewymagającymi podłączenia instalacji zasilania wodnego, ponieważ są wyposażone w specjalny zbiornik, wymagający jednak regularnego uzupełniania. Ten rodzaj jest szczególnie polecany do domu, ponieważ w zakładzie pracy zapotrzebowanie na wodę mogłoby być zbyt duże, co w efekcie spowodowałoby konieczność regularnego uzupełniania. Dlatego właśnie modele z instalacją zasilania wody są wygodniejsze w użytkowaniu. Ponadto w ich przypadku zawsze można mieć pewność otrzymania świeżej wody. Można wyróżnić także podział na dystrybutory wolnostojące oraz mniejsze, nablatowe. Dzięki temu można dopasować rodzaj urządzenia do dysponowanej przestrzeni, na przykład w biurowej kuchni. W niektórych przypadkach koszt produkcji jednego litra wody wynosi kilka groszy, w porównaniu do 1 zł w przypadku wody butelkowanej.

Jak działają dystrybutory wody?

Dystrybutory wody są wyposażone w różne funkcje, jednak najważniejszą ich cechą jest system filtracyjny, który w większości opiera się na instalacjach odwróconej osmozy. Są to zestawy różnych wkładów filtrujących. Zwykle na początku wspomnianego systemu znajduje się filtr mechaniczny, który usuwa większe zanieczyszczenia, na przykład w postaci drobin rdzy lub piasku. W następnej kolejności stosuje się wkład z węglem aktywnym, który pozbywa się z cieczy chloru, a także poszczególnych substancji organicznych oraz fenoli. Ponadto poprawia smak, zapach i barwę płynu. Później opcjonalnie montuje się filtr dokładnego oczyszczania, usuwający zabrudzenia o średnicy od 1 mikrona. Ostatnim elementem układu jest membrana osmotyczna, czyli półprzepuszczalna błona, przez którą przeciskają się niemal wyłącznie cząsteczki wody (możliwe oczyszczenie w 99,9%). Co interesujące, niektóre dystrybutory mają też funkcję ogrzewania, chłodzenia, a nawet produkcji wody gazowanej. W większości przypadków rodzaj wylewanego płynu można zaprogramować (np. pod kątem konkretnej temperatury).